YASKAWA CIMR - AU4A0038A AA | Variable Frequency Drive
Jul 3rd,2025 39 Views
Product Overview
Technical Specifications
Parameter Value
Product Model YASKAWA CIMR - AU4A0038A AA
Manufacturer YASKAWA
Product Type Variable Frequency Drive
Input Voltage 380 - 480 VAC, 3 - phase (- 15% ~ + 10%)
Output Current (Normal Duty) 38 A
Output Current (Heavy Duty) 31 A
Maximum Motor Power (Normal Duty) 25 hp
Maximum Motor Power (Heavy Duty) 20 hp
Output Frequency 0 - 400 Hz (higher frequencies available with custom software)
Control Methods V/F, V/F with encoder, open - loop or closed - loop current vector
Motor Types Asynchronous (IM - induction with squirrel - cage rotor), Synchronous (IPM - internal permanent magnet, SPM - surface permanent magnet, excluding 600 V class)