• AO801  3BSE020514R1  |   Analog input module  |   AO920N  3KDE175533L9200,jlplc
AO801 3BSE020514R1 | Analog input module | AO920N 3KDE175533L9200
No.AO801 3BSE020514R1
Product model: AO801
Item number: 3BSE020514R1
Category Description: Analog input module
Product color: new, not new
Warranty: One year
Stock: Yes
Brand: ABB
​dimension
Width 86.1 mm (3.4 in)
Depth 58.5 mm (2.3 in)
Height 110 mm (4.33 in)
Weight 0.24 kg (0.53 lb)
Desciption
Product model: AO801
Item number: 3BSE020514R1
Product color: new, not new
Warranty: One year
Stock: Yes
Brand: ABB
​dimension
Width 86.1 mm (3.4 in)
Depth 58.5 mm (2.3 in)
Height 110 mm (4.33 in)
Weight 0.24 kg (0.53 lb)
​Detailed data
Resolution 12 bits
Isolation groups are isolated from the ground
Below/out of range - / +15%
The maximum output load is 850 OhMs
Error 0, 1%
The typical temperature drift is 30 ppm/°C and the maximum is 50 ppm/°C
Ascent time 10 microseconds
The update cycle time is 1 ms
Current limiting Short circuit protection Limited current output
Maximum field cable length 600 meters (656 yards)
Rated insulation voltage 50 volts
Dielectric test voltage 500 V AC
Power consumption 3.8 Watts
Current consumption +5 V Modulebus 70 MA
​Characteristics and advantages
8 channel 0... 20 mA, 4 to 20 mA output
The OSP sets the output to a scheduled state when an error is detected
Analog output should be shorted to ZP or +24 V